O mně


Už od dětství jsem byla hodně tvůrčí a nadšeně zkoušela vytvářet vše možné.

V Tišnově jsem absolvovala první čtyři roky na osmiletém gymnáziu a následně přešla do Brna na školu s uměleckým zaměřením. Při studiu módního návrhářství na SPŠ textilní jsem milovala hodiny Radmily Chadimové, která dokázala svým přístupem předávat velkou lásku k malovaní.

Po maturitě jsem si vzdělání rozšířila ještě na FFMU a vystudovala obor Evropská etnologie. Více do hloubky jsem se věnovala drobným sakrálním památkám na Tišnovsku a současným tvůrcům podmaleb na skle.

Láska k vlastnímu tvoření mě ale neopustila. Stále častěji jsem navštěvovala nejrůznější prodejní akce a historické slavnosti, na kterých jsem prodávala své výtvory. Především autorské šperky, odlévané z pryskyřice nebo vyrobené z minerálů, či spékaného skla dozdobené ocínovanými drátky. Postupem času jsem sama začala vést individuální kurzy těchto uměleckořemeslných technik pro veřejnost.


O ŠPERCÍCH

Při vytváření šperků je pro mě důležitá kvalita zvoleného materiálu a precizní zpracování. Většina mých šperků je inspirována přírodou a historií. U dalších si pohrávám s barvami a nebojím se experimentovat.


O OBRAZECH

Malování je pro mě v současné době především relaxací. Po dni plném pohybu a aktivit s téměř dvouletým chlapečkem, potřebuji večer vypnout a ponořit se do vlastního vnitřního světa.

Velká část obrazů je malovaná enkaustikou. Jde o velice starou techniku, která se používala už v dobách antiky ve starověkém Egyptě. Hlavní složku tu tvoří včelí vosk, který je pigmentovaný a obohacený o damarovou pryskyřici za účelem získání vyšší tvrdosti. Pro malování obrázků voskem můžeme použít moderní nástroje, jako je enkaustická žehlička a pero, nebo můžeme malovat stejně jako tomu bylo v dávné minulosti, a to pouze štětci. Některé obrazy jsou namalované akrylem či kombinovanou technikou.

V současné době nejvíce maluji automatickou kresbou. Před vytvořením obrazu většinou nemám žádnou představu, jak by měl vypadat. Na konkrétní témata nechávám promlouvat vlastní podvědomí a intuici. Ruka volně klouže po podložce a překvapuje mě obrazci, které vykreslí. Dokonce i výběr barev nechávám často jen na náhodě a volím je poslepu.

Tento způsob tvorby vnímám pro sebe jako velice radostný, plný překvapení a spontaneity. Vznikají autentická neopakovatelná dílka plná energie, která zachycují přítomný okamžik, prožívané emoce a často i odpovědi na otázky, kterými se hluboko v sobě zabývám. Někdy i v podobě krásné poezie.Kontakt:

email: kristyna@nedorostova.cz

mobil: 733 201 656

IČ: 76546713